Διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Β2 και Β3 στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας
Τρίτη 7/11/2023
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μπούρη Ελένη
Βασικός σκοπός της διδακτικής επίσκεψης ήταν:

• η γνωριμία με το Παναχαϊκό όρος
  • η ευαισθητοποίηση
  • και η πληροφόρηση σχετικά με το φυσικό και πολιτιστικό πλούτο της περιοχής.

Να αναφέρουμε ότι είχαμε και μια έκπληξη - η εξαιρετική ξενάγηση από τον κ. Κωτσάκη Θεόδωρο μέλος του ορειβατικού συλλόγου Πατρών

Attachments:
Download this file (pournarokastro.pptx)pournarokastro.pptx29135 kB

Διδακτική επίσκεψη των τμημάτων Γ2και Γ4 στο Εργαστηριακό Κέντρο
Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Πάτρας στο πλαίσιο των μαθημάτων Βιολογίας
Χημείας Γ Γυμνασίου.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί :Κέφαλου Μαρία ΠΕ04.04 ,Μπούρη Ελένη ΠΕ04.02

Το ΕΚΦΕ με την υποδοχή στους χώρους του εκπαιδευτικών ή μαθητών/τριών για την υλοποίηση μετωπικών εργαστηριακών δραστηριοτήτων των μαθημάτων των ΦΕ προαγάγει την εργαστηριακή διδασκαλία.
Σκοπός της διδακτικής επίσκεψης:
Η ενίσχυση των θετικών στάσεων των μαθητών και των μαθητριών απέναντι στις Φυσικές Επιστήμες.
Μέσω των εργαστηριακών δραστηριοτήτων επιτυγχάνονται ευκολότερα οι επιδιωκόμενοι μαθησιακοί, γνωστικοί, συναισθηματικοί, κοινωνικοί και ψυχοκινητικοί.

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης “Ο Μάγκας”

Την Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές της Α Γυμνασίου του σχολείου μας παρακολούθησαν τον “Μάγκα” -μεταφορά για θέατρο από το ομώνυμο βιβλίο- της Πηνελόπης Δέλτα, μία εξαιρετική παράσταση στο θέατρο “Πάνθεον” με καταξιωμένους συντελεστές, μεταξύ αυτών και ο γνωστός μουσικός και τραγουδιστής Βασίλης Λέκκας.