Ευχαριστήρια επιστολή από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α για τη συμμετοχή μας στην εκδήλωση που διοργάνωσε με αφορμή την 3η Δεκέμβρη-Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α με ευχαριστήρια επιστολή εξέφρασε τις θερμές ευχαριστίες του στους/στις εκπαιδευτικούς και στους/στις μαθητές/τριες των 110 σχολείων που απέστειλαν το υλικό από τις δράσεις συνεκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης που πραγματοποίησαν κατά τα προηγούμενα σχολικά έτη ή/και το τρέχον σχολικό έτος.

Με πρωτοβουλία της κας Νιμπή Μαρίας, φιλολόγου ΕΑΕ, η οποία ήταν η υπεύθυνη των σχετικών δράσεων, το εν λόγω υλικό παρουσιάστηκε στην εκδήλωση της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., που πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο στις 4 Δεκεμβρίου 2023, με σκοπό την ανάδειξη καλών συνεργατικών πρακτικών στο πεδίο της ειδικής αγωγής και της ενταξιακής εκπαίδευσης και την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας και του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου, σε ζητήματα που αφορούν στην ισότιμη πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση.