Το 21οΓυμνάσιο Πατρών συμμετείχε με συλλογική εργασία στον 20ο Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου «CastellodiDuino 2023 – 2024»(ΙΙΙ. Διαγωνιστικό Τμήμα: Εργασίες Σχολείων - Section II: Theatre) και μεθέμα: «YOU and ME», ο οποίος διοργανώθηκε στην Τεργέστη από τον φορέα AssociazionePoesia e Solidarietà σε συνεργασία με πολλούς φορείς μεταξύ των οποίων της UNESCO, το Τμήμα Φιλολογίας και Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Τεργέστης, το ΕλληνικόΊδρυμα Πολιτισμού Ιταλίας κ.ά.

Διάκριση σε Logo Competition του Προγράμματος eTwinning

Η Χασούρα Γεωργία, μαθήτρια της Β’ γυμνασίου έλαβε την 3η θέση σε Logo Competition του Προγράμματος eTwinning που υλοποιείται στο σχολείο μας με τίτλο: «Walk in my shoes». Στο πρόγραμμα συμμετέχουν έξι (06) χώρες (Ουγγαρία, Τουρκία, Ελλάδα, Ισπανία, Πολωνία και Ρουμανία) και αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριων σε θέματα αποδοχής και ανεκτικότητας και στην υποστήριξη και ενδυνάμωση αυτών μέσα από υπερεθνικές συνεργατικές δραστηριότητες, ώστε να βελτιωθεί η παρουσία τους στον χώρο του σχολείου.

Συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί: Κοντού Νίκη (ΠΕ05), Νιμπή Μαρία (ΠΕ02 ΕΑΕ), Καφέζα Κωνσταντίνα (ΠΕ01), Αλμπάνη Βασιλική (ΠΕ02).

Συμμετέχοντες/χουσες μαθητές/τριες: Γιαννούλη Ευανθία, Νικολοπούλου Ιωάννα,  Κλαφουτζή Αικατερίνη, Κλαουδάτος Διονύσιος, Διαμαντοπούλου Νικολία,  Διαμαντοπούλου Ναταλία, Κουραχάνη Λυδία, Κουραχάνη Ελευθερία  Ζώτος Βασίλειος, Μπατζιάβαλη Αμαλία, Μπόρτζαρη Πολυτίμη, Μητροπούλου Αλεξάνδρα, Χασούρα Γεωργία, Πέττα Ιωάννα, Χριστοδούλου Γεωργία, Πούντζας Χρύσανθος.