Το  κτίριο διαθέτει εκτός από τις αίθουσες διδασκαλίας ,εργαστήριο πληροφορικής, εργαστήριο τεχνολογίας, εργαστήριο φυσικής, εργαστήριο χημείας και αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Πρόσβαση σε άτομα με  αναπηρία

Το 21ο Γυμνάσιο Πατρών διαθέτει από άποψη υποδομών ένα ασανσέρ για την μετακίνηση από το ισόγειο στον πρώτο και δεύτερο όροφο και το αντίστροφο. Έτσι το προσωπικό της σχολικής μονάδας διευκολύνεται στην μετακίνηση καθώς υπάρχουν άνθρωποι μεγάλης ηλικίας με προβλήματα υγείας που το ανεβοκατέβασμα στις σκάλες είναι απαγορευτικό για αυτούς. Επίσης μαθητές που έχουν υποστεί κάταγμα στο πόδι διευκολύνονται να μεταβούν στην αίθουσα που έχουν μάθημα πάντα φυσικά με την συνοδεία καθηγητή. Επιπλέον υπάρχουν δύο ράμπες στην δυτική και νοτιονατολική πλευρά του προαυλίου με σκοπό την εξυπηρέτηση μαθητών με κινητικά προβλήματα καθώς μπορούν να χρησιμοποιούν απρόσκοπτα το αναπηρικό αμαξίδιο καθώς μπαίνουν ή βγαίνουν από το σχολικό κτίριο.