Στο πλαίσιο των μαθημάτων Φυσικής Αγωγής και Βιολογίας και με την ολοκλήρωση της ενότητας της Βιολογίας Β γυμνασίου «Μυοσκελετικό σύστημα του ανθρώπου και υγεία», την Πέμπτη 9/11/2023  την 3η ώρα πραγματοποιήθηκε διαθεματική/συμπεριληπτική προσέγγιση –συνδιδασκαλία στα τμήματα Β2, τμήμα ένταξης της Β τάξης και Βαπό τους καθηγητές Σταματόπουλο Άγγελο, Μπούρη Ελένη και Καλαντζή Φωτεινή.Στόχοι της συγκεκριμένης συνδιδασκαλίας ήταν οι μαθητές:
α)   Να αναγνωρίσουν  οστά και μύες του ανθρώπινου σώματος , πραγματοποιώντας τη δραστηριότητα – «Ψηλαφώντας και παίζοντας μαθαίνω μια πολύπλοκη μηχανή το σώμα μου» ,
 β) Να συνειδητοποιήσουν τα οφέλη της σωματικής άσκησης
δ) Να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας και  καλού ανταγωνισμού.
Η εμπέδωση –αξιολόγηση της  κατανόησης  έγινε με τη δημιουργία ομάδων (μεικτές μαθητές από Β23 και τμήμα ένταξης)  και  χρήση ταμπλετ  ώστε κάθε ομάδα να συμμετέχει στην εφαρμογή  Κahοot! (με το δικό τους ψευδώνυμο ) μέσω του οποίου αξιολογείται η  ταχύτητα ανταπόκρισης  και  ο αριθμός σωστών απαντήσεων.

Την Δευτέρα 8/5/2023 &  15/5/ 2023 πραγματοποιήθηκαν   συνδιδασκαλίες στο Τμήμα Γ2 και στο   Τμήμα Ένταξης της Γ τάξης,  από τις καθηγήτριες Μπούρη Ελένη και Καλαντζή Φωτεινή. H  συνδιδασκαλία έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας  και επιλέχθηκε να γίνει το πείραμα    «Απομόνωση DNA κυττάρων μπανάνας», με σκοπό οι μαθητές να μπορέσουν να απομονώσουν  DNA κυττάρων μπανάνας χρησιμοποιώντας απλά και εύκολα διαθέσιμα μέσα και υλικά.

Στο padlet που ακολουθεί παρουσιάζονται μερικές από τις ομαδικές συνθετικές εργασίες μαθητών των τμημάτων Β3 και Β4. Για τις εργασίες χρησιμοποιήθηκε το εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου ενώ τα θέματα καθορίστηκαν από τους καθηγητές Χαρακίδα Αικατερίνη, Μπούρη Ελένη και Δελή Γεώργιο.

Όλες οι εργασίες έχουν σχέση με το νερό και αντλούν τα θέματά τους από το διαθεματικό πεδίο εμπλέκοντας τα μαθήματα της Γεωγραφίας, Χημείας, Φυσικής και Τεχνολογίας.