Την Παρασκευή, 8 Μαΐου 2022 στις 6:30μ.μ., πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή επιμόρφωση με μετάφραση στην αγγλική γλώσσα, που συνδιοργανώθηκε από την ερευνητική ομάδα και τους καθηγητές Dr. Πέλη Γαλίτη και Dr. Robert Enright του Πανεπιστημίου Wisconsin Madison της Αμερικής και τον κ. Κωνσταντίνο Μπίκο, καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με θέμα: " Μεταμόρφωση του τραύματος μέσα από την αγωγή της συγχώρησης" . Ως εισηγήτρια συμμετείχε η κα Νιμπή Μαρία, εκπαιδευτικός του Σχολείου μας (το οποίο επιλέχθηκε με ακόμα 10 ελληνικά σχολεία), η οποία παρουσίασε τις εκπαιδευτικές δράσεις/ δραστηριότητες που υλοποίησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες του Τμήματος Ένταξης της Α' Γυμνασίου στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας όπως και τις δραστηριότητες εκείνες στις οποίες ενεπλάκησαν μαθητές και μαθήτριες με/και χωρίς ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες σε συμπεριληπτικό πλαίσιο για την υλοποίηση μουσικοκινητικής θεατρικής παράστασης με σχετική θεματική και με τη σύμπραξη τριών τοπικών σχολείων, σε συνεργασία με την κα Κολλύρου Ανδριάνα (από το ΕΝΕΕΓΥΛ) και την κα Λυκούδη Αννα (από το 14ο Γυμνάσιο).

Ακολουθεί η βιντεοπαρουσίαση της παραπάνω δράσης.