Ένα flash mob ακολουθεί την καθιερωμένη πρωινή προσευχή μας. Αληθινό ξάφνιασμα για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς…

6 Μαρτίου 2024, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο.

Flash mob (από το αγγλικό flash, που νοείται ως μια εκδήλωση, γρήγορη, απότομη, και mob, το πλήθος): ξαφνική δράση ευαισθητοποίησης και ενεργοποίησης των μαθητών μας από μία ομάδα συμμαθητών τους στον αύλειο χώρο του σχολείου μας, με σκοπό την εφαρμογή στην πράξη μια ασυνήθιστης και πρωτοποριακής δράσης για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και της βίας.

Περιεχόμενο

Οι μαθητές σε ζευγάρια εκφοβούμενου και εκφοβιστή με τις καταλλήλως ζωγραφισμένες μάσκες συναισθημάτων και με τις « παγωμένες και δυναμικές εικόνες » τις οποίες σχηματίζουν (αξιοποίηση «θεατρικής τεχνικής» μέσω της θεατροπαιδαγωγικής) κινούνται ανάμεσα από τις σειρές των συμμαθητών τους, αναπαριστούν σκηνές bullying και κατευθύνονται προς τα σκαλιά όπου μένουν σε δυναμική ακινησία. Εν συνεχεία, έρχονται πίσω τους οι παρατηρητές εκ των οποίων η μία με τις κατάλληλες κινήσεις, αποφασίζει να πάρει θέση, υποστηρίζει το εκφοβούμενο άτομο και το προτρέπει να “σπάσει τη σιωπή του”. Το παράδειγμα δίνεται, το “ζύμωμα” ξεκινάει και η αλλαγή της στάσης φανερώνεται όταν τα παιδιά ανοίγουν τις « ομπρέλες προστασίας και ασφάλειας » οι οποίες σχηματίζουν το μήνυμα «Σπάσε τη Σιωπή» με το κάθε γράμμα της φράσης στην επιφάνεια της κάθε μία ομπρέλας. Ακολούθως, απελευθερώνονται από τα προσωπεία και τα βαρίδια τους, πετώντας τις μάσκες κάτω και μακριά τους, και επαναλαμβάνοντας το σύνθημα « Όχι στη βία - Ναι στην Αγάπη - Ναι στην Αλληλεγγύη - Μίλα τώρα »

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 και του Β2 οι οποίοι συμμετείχαν και συνεργάστηκαν σε συμπεριληπτικό πλαίσιο:

Γραμματίκας Γιάννης, Θωμόπουλος Γιώργος, Κάγκας Σωκράτης, Κατσίνας Άγγελος, Κουζίου Έλενα, Κουτρουμπάνου Όλγα, Λιβανάς Νικόλας, Σιαμά Αναστασία, Σιαμά Μαριάνα, Σιαμάς Γιώργος, Σίνος Δημήτρης, Σταύρακα Ευφραιμία, Στρατίκης Δημήτρης, Συρίγου Μαρκέλλα  , Παναγοπούλου Όλγα, Παντελής Νίκος, Πανόπουλος Αλέξανδρος, Πελέχρας Γιάννης, Πέττα Ξένια, Πλατανίτη Καλλιόπη, Πουλιάση Άννα - Μαρία, Ταξιαρχόπουλος Σπύρος, Τόγια Δανάη, Τσουκαλάς Θέμης, Φιλιππάτου Σπυριδούλα, Χαλκιάς Γεράσιμος, Κόλλιας Λευτέρης (Β3)

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός (πρωτοβουλία-ιδέα, καθοδήγηση και υποστήριξη δράσης και κατασκευών):

Νιμπή Μαρία

Μουσική επένδυση: Duke ft. Λία Γιαρλέλη - Χρώμα - (Be You Anti bullying Song)

Βίντεο- Μοντάζ: Νιμπή Μαρία

Θερμές ευχαριστίες για την υποστήριξη και τη διευκόλυνση περάτωσης της δράσης στη Διευθύντρια του Σχολείου, κα Χασαποπούλου Κατίνα, τον Υποδιευθυντή κ. Υφαντή Ανδρέα και την κα Ζορμπά Γιώτα. (Μ.Ν)

Συνεχίζουμε… στην πλατεία Γεωργίου ( Πάτρα ) στο πλαίσιο της δράσης  « Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές ενάντια στη βία ».