2ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου «Θόδωρος Αγγελόπουλος» - Το Αίγιο έλαμψε μαζί και το 21ο Γυμνάσιο με 2 συμμετοχές!!!

Το Σάββατο 24 Ιουνίου ολοκληρώθηκε το 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Αιγίου «Θόδωρος Αγγελόπουλος», το οποίο πραγματοποιήθηκε από τις 18 έως τις 24 Ιουνίου 2023. Ήταν μια διοργάνωση που θα μείνει αξέχαστη τόσο στους διοργανωτές όσο και στους παντί τρόπω συμμετέχοντες. Φέτος, η ανταπόκριση του κοινού ήταν εντυπωσιακή με τον κήπο του Πολύκεντρου Συνεδριακού Κέντρου να γεμίζει κάθε βράδυ στις προβολές των διαγωνιστικών προγραμμάτων, και να δίνει δυναμικό παρόν στις παράλληλες δράσεις.

Πρωινό Σαββάτου 24/6/23: Τα φώτα στα παιδιά!

Το πρωινό του Σαββάτου, το Πολύκεντρο Συνεδριακό Κέντρο Αιγίου γέμισε με παιδιά, μικρούς δημιουργούς που έφτασαν για να απολαύσουν τις ταινίες τους! Σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, μαθητές 8 σχολείων της Αχαΐας δημιούργησαν μια ταινία μικρού μήκους εξ αρχής, με δικά τους μέσα για να συμμετάσχουν στη σειρά προβολών «Ήχος, Κάμερα, Παιδιά, Πάμε!», η οποία δεν είχε διαγωνιστικό χαρακτήρα. Με αυτόν τον τρόπο, τα παιδιά ξεκίνησαν να εξοικειώνονται με την κινηματογραφική γλώσσα, μέσα από τη συνεργασία και το κοινό όραμα που απαιτεί η δημιουργική διαδικασία.

Συμμετείχαν τα σχολεία:

1)      2ο Γυμνάσιο Αιγίου – «Αίγιο: Όμορφη πόλη …μια ανοιχτή αγκαλιά»

2)      Γυμνάσιο Δάφνης – «Η Μαύρη Βρύση»

3)     14ο Γυμνάσιο Πάτρας – «Το κάστρο της Πάτρας και η συμβολή του στον αγώνα της εθνικής ανεξαρτησίας 1821»

4)      20ο Γυμνάσιο Πάτρας – «Νικώντας τον ανίκητο… εθισμό»

5)    21ο Γυμνάσιο Πάτρας (Εκπαιδευτικοί: Ελένη Μπούρη, Κατερίνα Χαρακίδα) – «Μην Πληγώνετε τη Γη»

6)       21ο Γυμνάσιο Πάτρας (Εκπαιδευτικοί: Μαρία Νιμπή, Μάνος Συμιανάκης) – «Σκυλαίος και Γατουλιέττα»

7)      1ο ΕΠΑΛ Πάτρας – «Έτσι, για πλάκα»

8)      3ο ΓΕΛ Πάτρας – «Ασανσέρ»

Πηγή: https://dete.gr/to-aigio-elampse-sto-2o-diethnes-festival-tainion-mikrou-mikous-aigiou-thodoros-angelopoulos/