Δράση του Προγράμματος Erasmus+ PASSAGE - Pedagogies of Passing from Reception to Education στους Δελφούς με συνεργατική μετακίνηση μαθητών/τριών του 21ου και του 15ου Γυμνασίου Πατρών

Μαθητές/τριες του 21ου  Γυμνασίου (με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Νιμπή Μαρία, ΠΕ02 ΕΑΕ) και του 15ου Γυμνασίου Πατρών (με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Αθανασοπούλου Ανθή, ΠΕ07) πραγματοποίησαν την Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2022 συνεργατική μετακίνηση και συμμετοχή σε εκδήλωση-εκδρομή στο Γαλαξίδι και τους Δελφούς και συγκεκριμένα, στο Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών (ΕΠΚεΔ) με ξενάγηση στο κτιριακό συγκρότημα και στο Πάρκο Γλυπτικής, με τη υλοποίηση παρουσιάσεων και βιωματικών εργαστηρίων στο Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Καραμανλής» και επίσκεψη και ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών και το Μουσείο, (εγκεκριμένη με την υπ΄αρ. 94-20/10/2022 Ολομέλεια του ΠΕ.Κ.Ε.Σ Δυτικής Ελλάδας) με τη σύμπραξη τοπικών σχολείων στο πλαίσιο εκδήλωσης του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus +  PASSAGE - Pedagogies of Passing from Reception to Education (εγκεκριμένου με την υπ’ αρ. 12/10/2022 Φ.2.1/ΕΧ/64541/125015/Δ7 του Υπουργείου Παιδείας) με στόχο αφ’ ενός την αλληλεπίδραση, την ενίσχυση καλών σχέσεων μεταξύ των μαθητών/τριών ,την προώθηση της διαπολιτισμικής επικοινωνίας, την καλλιέργεια δεξιοτήτων όπως της συναισθηματικής νοημοσύνης, της ενσυναίσθησης, της συνεργασίας,  αφ’ ετέρου την άμεση γνωριμία με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, τη στενή συνομιλία με το παρελθόν και τις πνευματικές μορφές που το σημαδεύουν, την καλλιτεχνική και την αισθητική απόλαυση, και τη βιωματική ανάγνωση των Ελλήνων, του τόπου, της εποχής καθώς και μια διαυγή επαφή με το ανθρώπινο γίγνεσθαι.
Ευχαριστούμε θερμά την κα Γκουρνέλου Αδαμαντία, ΠΕ05, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, για την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών και την εξαιρετική οργάνωση και συνεργασία, όπως και την κα Γαριού Αγγελική, ΠΕ04, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, για την υποστήριξη και τη συμβολή της στις διαδικτυακές συναντήσεις/εργαστήρια και την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος Erasmus+ PASSAGE.

Εκφράζουμε επίσης, τις ευχαριστίες μας στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 21ου Γυμνασίου Πατρών για τη θετική ανταπόκρισή του στην κάλυψη μέρους των εξόδων της μετακίνησης των μαθητών/ητριών μας στους Δελφούς.

Ευχαριστώ τέλος, προσωπικά τη συνάδελφο Ανθή Αθανασοπούλου για την άψογη συνεργασία μας, το υπέροχο ταξίδι- εκδρομή μας και τη μοναδική εμπειρία που ζήσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί:
Αθανασοπούλου Ανθή (ΠΕ07 -15ο Γυμνάσιο), Νιμπή Μαρία (ΠΕ02 ΕΑΕ-21ο Γυμνάσιο), Παπαδοπούλου Παναγιώτα (ΠΕ02 -15ο Γυμνάσιο), Στραγαλινός Βαγγέλης (ΠΕ03 ΕΑΕ-21ο Γυμνάσιο)