Το 21ο Γυμνάσιο και το ΕΝΕΕΓΥΛ Πατρών σε βιωματικά παιχνίδια γνωριμίας- επικοινωνίας Παγκ. Ημέρα ΑμεΑ (Β’ δράση)

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός (πρωτοβουλία, σχεδιασμός, οργάνωση, υλοποίηση)
Νιμπή Μαρία, φιλόλογος ΕΑΕ

Συνεργάτες εκπαιδευτικοί από το ΕΝΕΕΓΥΛ Αθανασόπουλος Νίκος, Κολύρρου Ανδριάνα

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου υλοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου ώστε να εμπλακούν ομαδοσυνεργατικά με μία άλλη προσκεκλημένη ομάδα μαθητών και μαθητριών του ΕΝΕΕΓΥΛ σε αθλοπαιδιές και σε βιωματικά παιχνίδια γνωριμίας και επικοινωνίας, σε stand-up comedy και παίξιμο μουσικής και χριστουγεννιάτικων τραγουδιών σε αρμόνιο από έναν μαθητή με τύφλωση.

Μετά την ολοκλήρωση της δράσης οι μαθητές μας αποχαιρέτησαν τους μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ ευχαριστώντας τους για αυτή την ευκαιρία αλληλεπίδρασης και συνεργασίας προσφέροντάς τους στον καθένα και την καθεμία από μία χριστουγεννιάτικη κούπα, από μια ευχετήρια κάρτα από τα παιδιά του Τμήματος Ένταξης και από ένα χειροποίητο βραχιόλι φιλίας τα οποία έφτιαξε με μεγάλο ενθουσιασμό και χαρά η μαθήτρια της Β γυμνασίου, Μαρκέλλα Συρίγου. Αμέσως μετά οι μαθητές μας επιδόθηκαν σε ζωγραφιές με μηνύματα αποδοχής, ισότητας, ενσυναίσθησης, σεβασμού τα οποία αναδείχθηκαν μέσα από τον αναστοχασμό και την ανατροφοδότηση της δράσης. Εν συνεχεία, τα έργα τους τοιχοκολλήθηκαν στον χώρο του ισογείου προς ευαισθητοποίηση των μελών της σχολικής κοινότητας.