Το 21οΓυμνάσιο Πατρών συμμετείχε με συλλογική εργασία στον 20ο Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου «CastellodiDuino 2023 – 2024»(ΙΙΙ. Διαγωνιστικό Τμήμα: Εργασίες Σχολείων - Section II: Theatre) και μεθέμα: «YOU and ME», ο οποίος διοργανώθηκε στην Τεργέστη από τον φορέα AssociazionePoesia e Solidarietà σε συνεργασία με πολλούς φορείς μεταξύ των οποίων της UNESCO, το Τμήμα Φιλολογίας και Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Τεργέστης, το ΕλληνικόΊδρυμα Πολιτισμού Ιταλίας κ.ά.

Αυτός ο Διεθνής Διαγωνισμός Ποίησηςκαι Θεάτρου,που έχει καθιερωθεί ως ένας από τους σημαντικούς θεσμούς του είδους του στην Ιταλία και μέχρι σήμερα έχουν λάβει μέρος πάνω από 11.500 άτομα, στο ΙΙΙ. Διαγωνιστικό Τμήμα θέτει ως κριτήριο βράβευσης-διάκρισηςτη διαπιστωμένη ικανότητα των εργασιών να παροτρύνουν τους/τις μαθητές/τριες στην ποιητική/θεατρική γραφή.

Από τησυλλογική εργασία του σχολείου μας με τίτλο: «People'svoices», η οποία συμπεριλάμβανε θεατρικούς μονολόγους, καθώς και τη μεθοδολογική προσέγγιση του συγγραφικού εγχειρήματος, έλαβε τιμητική διάκρισηο θεατρικός μονόλογος των μαθητριών της β’ γυμνασίου:

Παναγοπούλου Όλγα, Πλατανίτη Καλλιόπη, Ράπτη Αθανασία, με τίτλο «A humanpresence».

Αρωγός σε αυτήν την προσπάθειαήταν ο καθοδηγητικός ρόλος της φιλολόγουΑλμπάνη Βασιλικής.