Το 21ο Γυμνάσιο Πατρών τιμάει την Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Στις 5 Οκτωβρίου 2015 γιορτάσαμε την Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού με θεματικό άξονα:

«Σχολικός Αθλητισμός - Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Στο σχολείο μας ξεκινήσαμε τον εορτασμό με παράλληλες προβολές ταινιών με θέμα:

«Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά Αθλήματα». Στη συνέχεια, οι γυμναστές μας Κος Σταματόπουλος και Κα Παπανικολάου οργάνωσαν με τους μαθητές αγώνες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και επιτραπέζια καλαθοσφαίριση.

Για το τέλος της ημέρας, έγιναν επιδείξεις Ολυμπιακών Αθλημάτων, όπως Πυγμαχία και Ρυθμική Γυμναστική από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

Η ημέρα, κατά γενική ομολογία καθηγητών και μαθητών, ήταν απολαυστική καθώς δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε όλοι καλύτερα τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα και να θαυμάσουμε το αγωνιστικό πνεύμα των μαθητών-αθλητών.