Σημαντικές διακρίσεις των μαθητών του σχολείου μας στον 3ο μαθητικό διαγωνισμό Ελληνικής γλώσσας

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 21ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ ΣΤΟ 3Ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Το ΚΕΣΥΠ Πάτρας της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας σε συνεργασία με το Πειραματικό Γυμνάσιο ΑΕΙ Πάτρας, συνδιοργάνωσαν τον 3ο Μαθητικό Διαγωνισμό Γλώσσας για Γυμνάσια της Αχαΐας, αρμοδιότητας ΚΕΣΥΠ Πάτρας. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 21 Μαρτίου 2017, στους χώρους του Πειραματικού Γυμνασίου ΑΕΙ Πάτρας, από τις 9π.μ. έως 14:00 μ.μ., υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας και της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Συμμετείχαν 12 Γυμνάσια με 146 μαθητές. Συγκεκριμένα συμμετείχαν τα παρακάτω σχολεία: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [6] ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [12] ΜΑΘΗΤΕΣ 11ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [8] ΜΑΘΗΤΕΣ 12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [6] ΜΑΘΗΤΕΣ 17ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [27] ΜΑΘΗΤΕΣ 19ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [6] ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ [6] ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΙΟΥ [5] ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ [18] ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΒΡΥΑΣ [32] ΜΑΘΗΤΕΣ 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [11] ΜΑΘΗΤΕΣ

21ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ [11] ΜΑΘΗΤΕΣ

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε σε 3 φάσεις. Στην πρώτη φάση πραγματοποιήθηκαν 12 προκριματικοί, στους οποίους οι μαθητές συμμετείχαν χωρισμένοι σε ομάδες . Ακολούθησαν οι 3 ημιτελικοί και στο τέλος ο τελικός. Από τους 11 μαθητές του 21ου Γυμνασίου οι 7 προκρίθηκαν στους ημιτελικούς και οι 3 στον τελικό. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι στον τελευταίο προκριματικό και οι 3 μαθητές που προκρίθηκαν ήταν του Σχολείου μας.

Στην τελική κατάταξη πρώτη ήταν η μαθήτρια Δούκουρη Νίκη του Πειραματικού Γυμνασίου Πατρών , δεύτερος ο μαθητής Μαζαρακιώτης Παναγιώτης του 21ου Γυμνασίου Πατρών, τρίτη η μαθήτρια Καλλέ Βασιλική του 21ου Γ υμνασίου Πατρών και τέταρτη η μαθήτρια Νταλαπέρα Αγγελική του Γυμνασίου Καστριτσίου.