Tο “Θέατρο στην Εκπαίδευση” στο 21ο Γυμνάσιο για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ - Συμπεριληπτική Εκπαίδευση - Συνεργασία σχολείων ( Α’ δράση)

Με πρωτοβουλία της κας Μαρίας Νιμπή, φιλολόγου ΕΑΕ και μέλος της ΕΔΥ, “ανέβηκε” στο σχολείο μας την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 από ηθοποιούς και συνεργάτες του Πανελλήνιου Δικτύου Το θέατρο στην Εκπαίδευση, η παράσταση "Η Τσάντα για μαξιλάρι. Μια υπόθεση Τραγική", λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες και τους προβληματισμούς των σύγχρονων εφήβων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ στο πλαίσιο της Συνεργασίας Σχολείων και της Συμπεριληπτικής Εκπαίδευσης. Μαθητές και μαθήτριες της Β’ και Γ’ Γυμνασίου του 21ου Γυμνασίου μαζί με 15 μαθητές και μαθήτριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Πατρών παρακολούθησαν μαζί την παράσταση (α’ μέρος) και συμμετείχαν ενεργά και αλληλεπιδρώντας στο εν συνεχεία, βιωματικό θεατροπαιδαγωγικό εργαστήριο σε ομάδες (β’ μέρος).

Πόσα μπορούν να συμβούν μέσα σε ένα 24ωρο όταν είσαι 16;  Ποιος είναι αυτός που βλέπεις όταν κοιτάζεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη; Τι γίνεται όταν αναγνωρίζεις στο είδωλό σου έναν τραγικό ήρωα με τις πιο κρυφές σκέψεις του; Η εφηβεία είναι μια περίοδος γεμάτη προσωπικές αναζητήσεις, παρορμητικές δράσεις, αντιφάσεις, ερωτήσεις. Τι θυμάσαι και τι θα ήθελες να ξεχάσεις για πάντα απ' αυτά τα χρόνια;

Αξιοποιήθηκαν τεχνικές  θεάτρου και Θεάτρου στην Εκπαίδευση και ήρθαμε σε επαφή με ένα κομμάτι της ατομικής, βιωμένης εμπειρίας στην πλέον μεταβατική περίοδο της ζωής μας, την περίοδο των εφηβικών μας χρόνων. Με ερέθισμα τα διλήμματα και τα αδιέξοδα των ηρώων της αρχαίας τραγωδίας εξερευνήσαμε την ταυτότητα της εφηβείας, μετακινώντας τον χρονικό άξονα από το χθες στο σήμερα, στο τώρα.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός (πρωτοβουλία, σχεδιασμός, οργάνωση, υλοποίηση)

Νιμπή Μαρία, φιλόλογος ΕΑΕ

Συνεργάτιδα εκπαιδευτικός του ΕΝΕΕΓΥΛ: Στεφάνου Κατερίνα