Στις 28 και 29 Νοεμβριου, πραγματοποιηθήκε  διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ ΚΛΕΙΤΟΡΙΑΣ -ΑΚΡΑΤΑΣ  με τη συμμετοχή 25 μαθητών και 2 εκπαιδευτικών του περιβαλλονικού προγράμματος του σχολείου μου με θέμα " ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥ". Η περιβαλλοντική μας ομάδα πραγματοποίησε το πρόγραμμα  "ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ" με  στόχο τη γνωριµία µε το περιβάλλον  της Κλειτορίας και την ευαισθητοποίηση-ανάληψη δράσης σε σχέση µε τα προβλήµατα της περιοχής.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία  :

• Να γνωρίσουν τα επαγγέλµατα και τις ασχολίες των κατοίκων της περιοχής
  • • Να ανακαλύψουν τα θετικά στοιχεία που αξίζει να αναδειχτούν και τα αρνητικά στοιχεία που θα πρέπει να διορθωθούν στην περιοχής της Κλειτορίας
    • Να συνειδητοποιήσουν ποια µπορεί να είναι τα πλεονεκτήµατα και ποια τα µειονεκτήµατα του να µένεις σε ένα χωριό σαν την Κλειτορία
    • Να γνωρίσουν τα βασικά είδη χλωρίδας της περιοχής
    • Να παρατηρήσουν την αρχιτεκτονική των κτιρίων της περιοχής
    • Να συγκρίνουν τον τρόπο ζωής της δικής τους περιοχής µε αυτόν της Κλειτορίας.
    Το πρόγραμμα εστίασε τόσο στο φυσικό όσο και το ανθρωπογενές περιβάλλον και  μέσα από συνεντεύξεις και βιωματικά παιχνίδια, πρόσφερε στους μαθητές μας αξέχαστες εμπειρίες.