Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας

ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΧΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στα πλαίσια της έκθεσης με τίτλο ΑΧΑΙΟΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ , η Τρίτη τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Αρχαιολογικό μουσείο Πάτρας και συμμετείχε στις δράσεις της ενότητας με θέμα " Ο Τύπος στο μουσείο". Το πρόγραμμα που υλοποιήθηκε από την εφορία Αρχαιοτήτων Αχαΐας σε συνεργασία με την εφημερίδα ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ, έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να βιώσουν τα ιστορικά γεγονότα μέσα από τα εκθέματα και τα ιστορικά φύλλα της εφημερίδας. Οι 79 μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε θεματική ξενάγηση και αφού επέλεξαν τους πολιτικούς που επιθυμούσαν, συμμετείχαν σε δημιουργικό εργαστήριο συγγραφής, σαν πραγματικοί δημοσιογράφοι. Οι μαθητές χρησιμοποίησαν σαν ερεθίσματα εκθέματα σχετικά με τη ζωή των Αχαιών πολιτικών από ιδιωτικές συλλογές που για πρώτη φορά δίνονταν στη δημοσιότητα και με την καθοδήγηση της μουσειολόγου κας Μανωλοπούλου καθώς και φωτογράφου και συντηρητή έργων τέχνης και κατέληξαν στην έκδοση των δικών τους φύλλων εφημερίδας μέσα από ομαδοσυνεργασία. Η δια θεματική αυτή προσέγγιση οδήγησε τους μαθητές στη γνώση με τρόπο ευχάριστο και δημιουργικό. Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας, των Νεοελληνικής Γλώσσας καθώς και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής. Οι εκπαιδευτικοί που συνόδεψαν την Γ Γυμνασίου είναι: Αλμπάνη Βασιλική, Τσατσούρη Νίκη, Κοντού Νίκη, Σπα Ιφιγένεια, Μπόττη Νίκη, Νικολοπούλου Κατερίνα. Περιμένουμε με ανυπομονησία την έκδοση του πρώτου φύλλου της εφημερίδας του Μουσείου που θα συμπεριλαμβάνει τα κείμενα των μαθητών που συμμετείχαν από όλα τα σχολεία.

Για τη λήψη των επισυναπτόμενων, παρακαλώ να πατήσετε τα αντίστοιχα εικονίδια: