Συμμετοχή ομάδας μαθητών/τριών του 21ου Γυμνασίου Πατρών με συμπεριληπτικό προσέγγιση σε ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ στο πλαίσιο του Τοπικού Δικτύου: ¨Το Θέατρο στην Εκπαιδευτική διαδικασία¨ και διδακτική επίσκεψη  συμμαθητών τους

Ομάδα μαθητών/τριών του 21ου Γυμνασίου Πατρών με συμπεριληπτική προσέγγιση συμμετείχε στο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ με τίτλο : «Σιγά μη φοβηθώ!», το οποίο πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 9 Μαΐου 2023 στα Παλαιά Σφαγεία Πάτρας για τα συμμετέχοντα σχολεία της Β/θμιας Εκπαίδευσης με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Νιμπή Μαρία φιλόλογο ΕΑΕ, στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος με τίτλο "Κι αν ήσουν εσύ; Δράσε ενάντια στον φόβο." και του Μνημονίου συνεργασίας μεταξύ της Δ.Δ.Ε. Αχαΐας - ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας και του εγκεκριμένου (για τα σχολικά έτη 2021-22 και 2022-23) Τοπικού Θεματικού Δικτύου με τίτλο: «Το Θέατρο στην Εκπαιδευτική διαδικασία» με τη συμμετοχή της εκπαιδευτικού στην Παιδαγωγική Ομάδα του Δικτύου, σκοπός του οποίου ήταν η επιμόρφωση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών με κύκλους βιωματικών σεμιναρίων για θεατρικές τεχνικές, εργαλεία και μεθοδολογίες που αφορούν στη δραματική τέχνη στην εκπαίδευση, τις οποίες εφάρμοσαν στην εκπαιδευτική διαδικασία και στο πλαίσιο υλοποίησης των Πολιτιστικών προγραμμάτων (7223/27-04-2023/Δ.Δ.Ε. Αχαΐας) και τα σχετικά έγγραφα με υπ΄αριθμ 21187/14-12-2022/Δ.Δ.Ε. Αχαΐας, 2064/14-2-2022/Δ.Δ.Ε. Αχαΐας, 2460/28-11-2022/ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας και 7223/27-04-2023/Δ.Δ.Ε. Αχαΐας.

Επίσης, στο πλαίσιο της δράσης η κα Νιμπή Μαρία (ΠΕ02 ΕΑΕ) και η κα Νικολοπούλου Κατερίνας (ΠΕ02), υποστήριξαν παράλληλη διδακτική επίσκεψη με τους μαθητές/τριες του Β4 τμήματος και τους μαθητές/τριες του Γ3 τμήματος με συμπεριληπτική προσέγγιση στα Παλαιά Σφαγεία Πάτρας την ίδια μέρα για την παρακολούθηση του ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ με τίτλο : «Σιγά μη φοβηθώ!» στο οποίο συμμετείχε ομάδα μαθητών/τριών του σχολείου μας, συνδέοντας τη δράση με τη διδακτική του γνωστικού αντικειμένου της Νεοελ. Λογοτεχνίας της Β Γυμνασίου «» ( Κείμενο: Κάσπαρ Χάουζερ) και της Γ Γυμνασίου« » (Ανθρώπινα Δικαιώματα, 4η ενότ. και Ενεργοί πολίτες, 6η ενοτ.), με σκοπό την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών/τριών για τα ανθρώπινα δικαιώματα, την ενσυναίσθηση, την άρση των προκαταλήψεων και των στερεοτύπων, την αποδοχή του διαφορετικού, την ενίσχυση στάσεων περί ενεργών πολιτών, την έκφραση συναισθημάτων και καλλιτεχνικής δημιουργίας και την αισθητική απόλαυση.

Ευχαριστούμε θερμά για την υπέροχη διοργάνωση τον Βλάχο Γιάννη , υπεύθυνο των πολιτιστικών θεμάτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, τη Συγκλητική Βλαχάκη και τη Γιούλη Δούβου, συνεργάτιδες του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πατρών.

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά την κα Συγκλητική Βλαχάκη του τμήματος εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Πατρών για τη θετική ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας να έρθει στο σχολείο μας να ενισχύσει την αυτοπεποίθηση των παιδιών και να τους δώσει χρήσιμες συμβουλές ενδυνάμωσης με τη χρήση τεχνικών θεάτρου …

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Νιμπή Μαρία (συντονίστρια και υπεύθυνη πολιτιστικού προγράμματος), Πλούμη Σταυρούλα (συμμετέχουσα εκπαιδευτικός στο πολιτιστικό πρόγραμμα) Καλαντζή Φωτεινή, Παρασκευάς Ηλίας