Φιλοσοφία –Σκοπιμότητα του προγράμματος

Οι περίοδοι ανομβρίας και, κατ ́επέκταση, ξηρασίας και λειψυδρίας στη χώρα θεωρούνταν μια ανωμαλία στο κλίμα. Φαίνεται ότι με την κλιματική αλλαγή αυτό αλλάζει και τέτοιες περίοδοι θα επαναλαμβάνονται σε συχνότερη βάση (διαΝΕΟσις,2017).

Συνεπώς είναι απαραίτητο ο περιβαλλοντικός γραμματισμός των μαθητών /τριων να περιλαμβάνει στοιχεία για τη διατήρηση των υδατικών πόρων .Τα βασικά σημεία που είναι σημαντικό οι μαθητές/τριες να κατανοήσουν μέσω αυτού του προγράμματος είναι ότι το νερό είναι ένα φυσικός πόρος ζωτικά σημαντικός για την ποιότητα της ζωής μας, μη ανεξάντλητος και όχι ίσα κατανεμημένος στον κόσμο∙ φτάνει στις βρύσες μας αλλά και απορρίπτεται με μια διαδικασία κόστους και ενέργειας. Επίσης, αποτελεί στόχο να αντιληφθούν ότι η ανθρώπινη δραστηριότητα καταχράται και επιβαρύνει τους υδατικούς πόρους με ρύπανση έως και μόλυνση αλλά και ότι στα χέρια των ανθρώπων βρίσκεται  η λύση για λελογισμένη χρήση και προστασία των πόρων για να μπορούν και οι μελλοντικές γενιές να τους απολαμβάνουν.

Για τους παραπάνω λόγους το πρόγραμμα αποσκοπούσε  να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά και τα κάνει πιο υπεύθυνα στη συμπεριφορά τους ως αναφορά την διαχείριση του νερού. Παράλληλα  να καλλιεργήσει την δεξιότητα της πολιτειότητας αφού για να ενδιαφερθεί κανείς για το περιβάλλον γύρω του πρέπει να έχει αντιληφθεί το ρόλο του σε μια ευρύτερη κοινότητα και να γνωρίζει ότι οι πράξεις του έχουν άμεσο αντίκτυπο.

Στο πρόγραμμα που υλοποιήθηκε κατά το σχ.έτος 2022-2023 συμμετείχαν 30 μαθητές από τη Β΄και Γ΄τάξη

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μπούρη Ελένη, Χαρακίδα Αικατερίνη, Γαλανού Αγάπη

Για να δείτε όλες τις δραστηριότητες πατήστε στην παρακάτω εικόνα